Diéta

Diéta

Diéta

Určenie stupňa odvodnenia (dehydratácie) dieťaťa, pokiaľ nie je k dispozícii údaj o hmotnosti z predchádzajúcich dní, je možné podľa rôznych prejavov (pozri tabuľku pod týmto textom). Ľahký stupeň odvodnenia predstavuje stratu hmotnosti menšiu ako 5% a stredný stupeň medzi 5% až 10% pôvodnej telesnej hmotnosti. Straty hmotnosti nad 10% sú už ťažkým stupňom odvodnenia a sú veľmi rizikové.

Tabuľka hodnotiaca stupeň odvodnenia:

Odvodnenie Ľahké Stredné Ťažké
Strata hmotnosti < 5 % 5 – 10 % > 10 %
Celkový stav Pri vedomí, smäd, nekľud Veľký nekľud alebo ochabnutosť Spavosť, chladné končatiny
Napätia kože Normálne až ľahko znížené Znížené Veľmi znížené, stojacie kožné riasy
Sliznica Vlhká Suchá Výrazne suchá
Fontanela V úrovni Pod úrovňou Výrazne pod úrovňou
Oči Event. ľahko zapadnuté s naznačenými „kruhmi pod očami“ Zapaduté s „kruhmi pod očami“ Výrazne zapadnuté s výraznými „kruhmi pod očami“
Slzy Prítomné Chýbajú Chýbajú
Množstvo moču Normálne Znížené Znížené alebo žiadne

Pri liečbe akútneho hnačkového ochorenia je najdôležitejším liečebným opatrením náhrada strát tekutín a minerálov. Dieťa musí veľa piť a jeho zavodnenie musí byť také, aby bola zachovaná tvorba moču. Pokiaľ dieťa nemočí, je zavodnenie nedostatočné a je ohrozená funkcia obličiek.

K zavodneniu boli vyvinuté špeciálne roztoky, ktoré svojim zložením najlepšie nahradzujú straty vody a minerálov spôsobené akútnou hnačkou (napríklad Enhydrol®, ktorý je vhodný pre deti už od ukončeného 1. týždňa). Roztok vždy podávame chladený na 4-8 °C po lyžičkách, napr. po 5-10 minútach vždy 5-10ml roztoku.

Tabuľka dávkovania roztoku k liečbe odvodnenia:

Stupeň odvodnenia v %
Množstvo roztoku v ml/kg/4 hodiny
Množstvo roztoku v ml/kg hmotnosti dieťaťa na každú vodnatú stolicu
Menej ako 5
30–50
10
5–10
50–100
10
Viac ako 10
100–150
10

Príklad: dieťa s telesnou hmotnosťou 10kg a odvodnením menším ako 5% telesnej hnotnosti dostane v priebehu 4 hodín 300-500ml roztoku. V priebehu tejto doby malo dieťa 1 vodnatú stolicu, preto k vypočítanému množstvu ešte pridáme ďalších 100ml roztoku.

Rodičia často podávajú colové nápoje, pri akútnych hnačkových ochoreniach sú nevhodné, pretože sa jedná o nápoje s vysokým obsahom cukru a bez potrebných minerálov! Podávanie čaju a minerálnych vôd tiež nerieši problém správneho zavodnenia z hľadiska dostatočného zásobenia minerálmi v potrebnom vzájomnom pomere, hlavne u malých detí. U väčších detí, pri ktorých nie je hnačkové ochorenie sprevádzané odvodnením organizmu, je podanie čaju a minerálky možné.

Množstvo podaných roztokov k zavodneniu vychádza zo stupňa odvodnenia a hmotnosti dieťaťa. Stavy ťažkého odvodnenia majú byť liečené výhradne v nemocnici. Po úprave odvodnenia vo väčšine prípadov ešte trvajú hnačkovité stolice sprevádzané ďalšími stratami vody a minerálov. Tieto straty je potrebné naďalej priebežne nahrádzať, odporúča sa podávať na každú hnačkovitú stolicu roztok v množstve 10 ml na kg hmotnosti dieťaťa, maximálne však 100 – 200 ml na každú vodnatú stolicu. Ak po 4 hodinách podávania roztoku stále trvajú známky odvodnenia, je možné po dobu ďalších 6-12 hodín pokračovať v podávaní roztoku v množstve, ako v priebehu prvých 4 hodín. Pokiaľ sa odvodnenie nezlepší, alebo dokonca zhorší, je nutný príjem na lôžko do nemocnice.

Rehydratácia

Rehydratácia je liečebný postup, ktorého úlohou je nahradiť stratené množstvo tekutín, solí a živín do organizmu. V priebehu hnačky, horúčky alebo vracania dochádza práve k stratám vody, elektrolytov a minerálov. Pre rýchle zotavenie a vylúčenie komplikácií je potrebné veľa piť, aby bola tiež zachovaná tvorby moču.

K rehydratácii boli vytvorené špeciálne roztoky, ktoré svojim zložením najlepšie nahrádzajú straty vody a minerálov spôsobené akútnou hnačkou (napr. Enhydrol®, vhodný pre deti od ukončenia 1. týždňa veku.) Tieto roztoky upravujú odvodnenie a ovplyvňujú počet a objem stolíc, rovnako tiež dobu trvania hnačkového ochorenia. Roztok vždy podávame chladený na 4-8 °C po lyžičkách, napr. po 5-10 minútach vždy 5-10ml roztoku.

Diéta pri hnačke

Moderný systém liečby akútnych hnačkových ochorení spočíva v rýchlom návrate k strave potom, ako bolo dieťa zavodnené. Predchádzajúci systém „čajových páuz“, resp. hladovenia, bol opustený pre častý rozvoj dlhodobo prebiehajúcich hnačkových ochorení z poškodenia črevnej sliznice. Naopak prítomnosť živín v tráviacom trakte prispieva k jej hojeniu.

Pri kojených deťoch

pri liečbe akútneho hnačkového ochorenia sa nikdy kojenie neprerušuje! Materské mlieko je podávané aj pri odvodnení kojenca pre obsah látok priamo ochraňujúcich črevnú sliznicu. Rehydratačný roztok k zavodneniu je podávaný súčasne s kojením.

Pri umelo živených deťoch

po úspešnom zavodnení je návrat k strave robený pomocou rovnakého kojeneckého mlieka, ktorým bolo dieťa živené bezprostredne pred hnačkovým ochorením. Mlieko sa podáva v rovnakom riedení, ako pred ochorením.

Pri starších deťoch a dospelých

pri opätovnom zavádzaní stravy sa vynechávajú potraviny s vysokým obsahom cukrov a tukov. Odporúčaná je mixovaná strava zo zemiakov, ryže a kukurice. Osvedčeným prostriedkom je jablkové, mrkvové alebo banánové pyré. Dobré je znášané kuracie mäso (varené alebo dusené), sucháre alebo staršie biele pečivo. Vhodná je tiež zeleninová polievka. Všetko by malo byť podávané v menších dávkach a častejšie, v intervale 2-3 hodín. Pri zlepšení stavu postupne pridávame hovädzí vývar, morčacie alebo králičie mäso. Mäso nesmie byť mastné. Mliečne výrobky začíname zaraďovať od 4. dňa, najlepšie v podobe mliečnej ryžovej kaše. Od 6. dňa je možný návrat k bežnej strave. Ešte niekoľko dní sa však snažte vyvarovať strave bohatej na tuky, cukry a koreneným jedlám.

Informačné stránky určené pre širokú verejnosť. Enterol® je liek k vnútornému užitiu. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu. Hlásenie nežiaducich účinkov